Čím dál víc vnímám, jak na mne působí mé okolí. Kdo co má, jak se chová, co dělá, co a proč něco nedělá. Z chování lidí ve svém okolí se snažím poučit a snažím se jej objektivně hodnotit a přirovnávat k sobě ve smyslu „jak bych se zachoval já, kdybych bych ve stejné situaci“? Jak ale najít takové přátelé a známé, od kterých se učím dobré zvyky?
Spolužáky ani rodinu si nevybíráme
Hromadu času našeho života trávíme ve školních lavicích. Nikdo nám ale nedal možnost určit, s kým chci být ve třídě (maximálně si dohodneme, s kým budeme sedět v lavici). Na druhou stranu si ale uvědomme, že s těmito lidmi trávíme 9 let na ZŠ, s jinými lidmi pak další 4 roky na SŠ. Na VŠ už je to jiné, tam člověk chodí na milion různých přednášek a cvičení = potkává se s různými lidmi.
A rodina? Rodiče, bráchu či ségru jsme si nevybrali, ty jsme „dostali“. Vliv od rodičů (ve smyslu jak nás mentorují a určují co, kdy a jak budeme dělat) máme od narození až do momentu, kdy zmizíme mimo domov (nejčastěji je to období studia na VŠ = +- okolo 18./19. roku života). Dost slušná doba na to, aby vás myšlení rodičů ovlivnilo…
Tvoříme si vlastní skupinu vlivu
Je divné přemýšlet nad tím „s kým je dobré se kamarádit a s kým ne“. Když to takhle nahlas řeknu, zní to divně. Neděláme to tak ale podvědomě? Proč se (ne)pravidelně setkávám s mými přáteli/známými, ale nejsem v kontaktu s jinými?
Blízkost názorů a uvažování je něco, co poznáme velice rychle (prakticky během desítek sekund při osobním kontaktu a výměně několik vět). Stejně jako řeč těla, podvědomě nám názory a chování druhých dotváří názor a sympatie ke druhému.
Z mé zkušenosti vím, že:
- Je dobré posilovat fungující vztahy a naopak omezovat (resp. zaříznout) kontakt s lidmi, kteří mají „jiné“ myšlení
- Je nutné nebýt sám a tvořit + držet si aktivní skupinu vlivu = kamarády / známé, kteří jsou pro vás mentory a poradí, když to potřebujete (a samozřejmě vy poradíte jim, když je třeba)
- Být někdy sám je mnohdy lepší než jít někam do společnosti (ale asi to záleží na intro/extrovertnosti každého)
Proč jsem téma vlivu nejbližšího okolí vytáhl až do podoby článku? Protože si myslím, že je často podceňováno a nebo to lidi neřeší. Až moc často vidím schopné mladé lidi, kteří se snaží „urvat to sami“, ale nedaří se. Přitom stačí tak málo – probrat to s lidmi, kteří mohou vnést další pohled na věc a tím pomoct. Aneb věnujme se networkingu více!
Napsat komentář