Jak začít s nenásilnou komunikací?

Možná jste od svého kamaráda či spolupracovníka dostali „tip“. Doporučení kouknout se na téma: nenásilná komunikace. Vy byste rádi do tématu pronikli a hledáte takové to klasické – kde začít?

Podle mne nemá smysl psát znova po sto padesáté co to nenásilná komunikace (nenásilka) je a proč je fajn se o ni zajímat / naučit se ji. Opakoval bych to samé a to není potřeba.

Pokud chcete ultratychlý start do tématu, otevřete si ChatGPT vlákno a zeptejte se. Pokud ale chcete trošku košatější intro včetně praktických příkladů z reálného života, pak čtěte dál.

Nenásilný podcast

Tihle dva hoši jsou pro téma nenásilné komunikace nadšení, žijí tím a v jejich podcastu Nenásilný podcast je to znát. Pro mne jsou díly nenásilného podcastu vždy srozumitelné a praktické. Určitě doporučuji do začátku díly:

Stopro doporučuji projít starší i novější díly, kluci cílí praktické pointy nejen do vztahových věcí v rodině/osobním životě, ale také v profesní praxi = určitě se někde najdete 🙂

Zrzka a matfyzák

Ať už znáte nebo neznáte podcat Zrzka a matfyzák, doporučuji kouknout / poslechnout tyto dva díly:

Mimochodem – tenhle podcast je dobrý v tom, že Matfyzák je ajťák a umí soft témata podat tak, že jim dobře rozumíme (my ajťáci) = doporučuji klidně ochutnat vícero jeho dílů.

Knihy

Pokud raději čtete než posloucháte, doporučuji knihu Nenásilná komunikace: Řeč života. Je strukturovaná, úderná, praktická. Pokud chcete čtivou formou navnímat základy, tak sáhněte po téhle.

Alternativou může být Nenásilná komunikace v praxi – tahle knížka je více upovídaná, vychází a cituje reálné páry a situace z Rosenbergových seminářů.

Koupenou mám ještě teňoučkou knihu Nenásilná komunikace a moc: V institucích, společnosti i rodině, ale tu jsem ještě nepřečetl = nebudu hodnotit.

Doplňkové materiály

Jakmile proniknete do základů nenásilky, tak se vám budou hodit další pomůcky pro rozšiřování slovní zásoby – jak potřeb, tak pocitů. Proto bych vám rád nasdílel pár pomůcek.

Kartičky potřeb a pocitů

Na webu nenasilnakomunikace.org najdete ke stažení 2 pédéefka – kartičky pocitů a potřeb. Doporučuji vytisknout a používat, hodí se do začátku, než si vybudujete slovní zásobu. Zkuste taky praktická cvičení zmíněné na stránce.

Pocity

V základu nejčastěji používáme 7 emocí (vnitřní část obrázku). Možná ale budete občas potřebovat emoci zdůraznit / více specifikovat. Obrázek může pomoct.

Je to maličko offtopic, každopádně pro zajímavost ještě další pohled na emoce. Aneb co se stane, když je začneme kombinovat.

Narazili jste na dobrý zdroj, odkud jste snadno pochopili nenásilku? Hoďte mi odkaz / tip do komentářů a já jej do článku doplním, díky!


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *